Dr. Juhász Nóra

Kézsebész szakorvos

Rólam

Kéz

Mikor és hol végzett?

Szakvizsgák

Szakmai társasági tagságok, tudományos tevékenység

ÉrdeklÅ‘dési területek

 

Dr. Juhász Nóra az ortopédia-traumatológia mellett a kézsebészetre specializálódott. Legjobb szakmai tudásával gyógyítja betegeit az Országos Traumatológiai Intézetben és a Róbert Magánkórházban működÅ‘ Magyar Kézsebészeti Központban. Számára a munka hivatás, bár a választása nem volt kézenfekvÅ‘. Megkérdeztük az útról, melyen idáig jutott.

„Csak az az ismeret érdemes a tudás névre, aminek alkalmazásához is értünk” – vallotta Öveges József professzor, a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik legismertebb képviselÅ‘je, akit a fizika varázslójának is neveztek, nem véletlenül. Ez jutott eszembe, amikor megtudtam, hogy dr. Juhász Nóra a fizika nagy rajongója volt. Ez a tárgy indította el a hivatása, az orvosi pálya felé.

– Már a gimnázium második évében elhatároztam, hogy a fizikát és a biológiát szeretném emelt óraszámban tanulni, így érettségi elÅ‘tt csak az volt a kérdés, hogy a két tantárggyal hova érdemes felvételizni. Az általános orvostudományi és a kertészmérnöki karra is felvettek volna, de végül az elÅ‘bbit választottam. A Semmelweis Egyetem általános orvos karán 2007-ben diplomáztam, majd ortopédia-traumatológia, késÅ‘bb pedig kézsebészet szakvizsgát tettem.

Jó irány

Amikor szakirányt kellett választani, Nóra elÅ‘ször a gyermekgyógyászatra, majd a belgyógyászatra gondolt, végül a sebészet mellett kötelezte el magát negyedévesen az Ortopédiai Klinikán.

– A következÅ‘ évben jelentkeztem tudományos diákköri munkára ortopédia témában, ahol korábbi gyakorlatvezetÅ‘m egyengette tovább az utamat. Ő kézsebészettel foglalkozott, így szinte villámcsapásként jött a felismerés, hogy ez a jó választás. Utána már nem is volt kérdés, hogy mi lesz a folytatás. Ha ma találkoznék 18 éves kori önmagammal, csak arra biztatnám, hogy tartson ki, mert jó az irány és megérkezik a jó helyre. Nem is kérdés, hogy újra ezt a hivatást választanám, és nagyon jó érzés, hogy ma már a leendÅ‘ szakemberek képzésében is részt vehetek, angol és magyar nyelven.

Nóra az Országos Traumatológiai Intézetben ismerkedett meg az orvoslás hétköznapjaival, ahol a műtÅ‘ világában is egyre fontosabb feladatokat bíztak rá. Az akkori vezetÅ‘ orvosok védÅ‘-óvó irányítása mellett egybÅ‘l a mély vízben érezte magát. Mára nemcsak magabiztos, megalapozott szakmai tudást szerzett, de a betegekkel való kommunikációt, annak jelentÅ‘ségét is megtanulta.

– A hosszú távú kezelésben, a rehabilitációban sokat számít az együttműködés. A betegeknek nagyon fontos, hogy megkapják a lehetÅ‘ legtöbb információt, de személyre szabottan. A beszélgetések végén mindig megkérdezem, hogy van-e még kérdésük. Megnyugtató számomra, ha úgy tudok elmagyarázni mindent, hogy utána már nincs kérdésük, és ami legalább ilyen fontos: kétségük.

Jó kezekben

A doktornÅ‘ hetente egyszer a TritonLife Róbert Magánkórházban működÅ‘ Magyar Kézsebészeti Központban is dolgozik, ahol a legfiatalabb a csapatban. Kollégái itthon és nemzetközileg is elismert munkatársak, akik a Magyar Kézsebészeti Társaság, az Európai Kézsebészeti Társaság és a Világ Kézsebészeti Társaság vezetÅ‘ tisztségviselÅ‘i.

Család, munka, oktatás – a megfelelÅ‘ egyensúlyban – válaszolja Nóra, amikor arról beszélgetünk, hogyan képzeli el az életét 10 év múlva? A munka mellett jut idÅ‘ a kikapcsolódásra is, szabadidejében nagyon szeret utazni, akár a természetet felfedezni, túrázni és fotózni, akár nagyvárosokat megismerni. SÅ‘t a nagyvárosok gasztronómiáját is. A kitartás, a kreativitás és a kézügyesség a konyhában is jellemzÅ‘ a fiatal doktornÅ‘re, akit a sütés-fÅ‘zés teljesen kikapcsol. Azt már csak én teszem hozzá, hogy a konyhai elÅ‘készületek feszültséglevezetésre is jók, persze, ha olyan sebészi pontossággal végezzük, mint a doktornÅ‘.

– A munkahelyi, az otthoni és a közutakon történt balesetek indokolták, hogy az orvosok még nagyobb figyelmet szenteljenek a kézsebészetnek. A betegek életminÅ‘ségét, a gazdaságban betöltött szerepét, az egészségtudatát jelentÅ‘sen befolyásolja ugyanis a végtagok szabályos működése. Az egyébként is precíz, aprólékos operációk új távlatot nyertek a mikrosebészetnek köszönhetÅ‘en. Az eddigi legnagyobb szakmai kihívásom az volt, amikor egy négy és fél órás műtéttel sikerült megmentenünk egy beteg levágott hüvelykujját. Az operációt még több beavatkozás követte, de ma már – csaknem egy év elteltével – a fiatalember újra egészséges, így ismét teljes értékű munkát végezhet – idézte fel dr. Juhász Nóra.